DOBÓR AKUMULATORA DO SAMOCHODU

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas doboru akumulatora ?
Jaki akumulator jest odpowiedni dla Twojego pojazdu ? 

W tym wpisie znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji, dotyczącej wyboru nowego akumulatora do Twojego samochodu. 

Sprawdź książkę serwisową swojego samochodu lub instrukcję obsługi pojazdu i znajdź w niej rekomendacje producenta dotyczące podstawowych parametrów technicznych akumulatora:

  • Klasa wielkości akumulatora - to nic innego jak wielkość mechaniczna baterii (długość, szerokość, wysokość), która będzie najlepiej dopasowana do fizycznych wymiarów przestrzeni przeznaczonej na akumulator w Twoim pojeździe. Pamiętaj jednak, że każdy pojazd jest z reguły przystosowany do więcej niż jednej klasy wielkości akumulatora.
  • Technologia wykonania akumulatora - istnieje kilka rodzajów technologii wykonania akumulatorów, a jej odpowiedni dobór do danego typu pojazdu daje gwarancję optymalnej pracy wszystkich systemów pojazdu oraz w istotny sposób wpływa na żywotność samej baterii. Do podstawowych technologii produkcji akumulatorów możemy zaliczyć: Wapniowo-Wapniowa (CA/CA), Srebrowo-Wapniowa,  EFB (ang. Enhanced Flooded Battery), czy AGM (ang. Absorbent Glass Mat).
  • Układ biegunów akumulatora - dobierz prawidłową polaryzację akumulatora, tj. układ "plusa" i "minusa", tak by pasował do zabudowy pojazdu oraz wyprowadzeń kablowych (klem). Najczęściej spotykane układy polaryzacji to "plus" po prawej stronie, jednak od tej reguły jest kilka wyjątków.
  • Moc zimnego rozruchu (CCA) - parametr określający zdolność odpalenia Twojego pojazdu w niskich temperaturach. Parametr ten oznacza natężenie prądu wyrażone w Amperach (A), jakie jest w stanie oddać akumulator w ciągu 30 sekund w temperaturze -17,8°C, czyli  0°F, zanim napięcie na zaciskach akumulatora spadnie poniżej poziomu użyteczności.
  • Pojemność rezerwowa (RC) - parametr określający zdolność zasilenia Twojego pojazdu w energię elektryczną (wyrażona iloczynem natężenia prądu oraz jednostki czasu - Ah), w momencie gdy alternator przestaje działać. Wskaźnik ten oznacza ilość godzin (h), podczas których akumulator będzie w stanie dostarczyć prąd o pełnej mocy, nim jego napięcie na biegunach baterii spadnie poniżej poziomu użyteczności.

Dokonaj zakupu nowego akumulatora w wyspecjalizowanych sklepach z akumulatorami. Da Ci to największą gwarancję zakupu "świeżej" baterii. Akumulator może bowiem leżeć na półce sprzedawcy tak długo, że nie będzie w stanie dostarczyć podczas pierwszego uruchomienia Twojego pojazdu wystarczającej mocy. Im nowszy akumulator tym lepiej. Naucz się odczytywać datę produkcji akumulatora, która najczęściej zaszyta jest w numerze fabrycznym.

Sprawdź warunki gwarancji producenta. Upewnij się, że gwarancja obowiązuje w całym kraju, da Ci to możliwość korzystania z serwisu, gdziekolwiek jesteś.


Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie dobrać model akumulatora do Twojego samochodu - zaufaj specjalistom z Pogotowia Akumulatorowego 24. Wystarczy, że podasz nam podstawowe informacje, jak: marka i model pojazdu, pojemność silnika oraz rok produkcji,  a my zajmiemy się resztą ! 

Zapraszamy.

Pogotowie Akumulatorowe 24
ul. Piastów Śląskich 40
55-011 Siechnice

www.pogotowieakumulatorowe24.com
+48 510-376-353