Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /classes/language.class.php on line 40
Objawy i przyczyny uszkodzonego akumulatora w samochodzie | Pogotowie akumulatorowe 24/7
Sklep z akumulatorami

Objawy i przyczyny uszkodzonego akumulatora w samochodzie

Co się dzieje gdy dochodzi do awarii akumulatora ? Jakie są najczęstsze objawy oraz przyczyny uszkodzenia baterii?

Objawy i przyczyny uszkodzonego akumulatora w samochodzie

O awarii akumulatora samochodowego dowiadujemy się najczęściej w chwili, w której mamy problem z uruchomieniem silnika. Wkładasz kluczyk do stacyjki, przekręcasz i nic się nie dzieje...rozrusznik "nie kręci", a co za tym idzie silnik nie odpala. Zdarza się także, że przy bardzo rozładowanej baterii nie jesteśmy w stanie nawet otworzyć drzwi przy użyciu pilota zdalnego sterowania lub w nowszych samochodach, przy użyciu systemu bezkluczykowego dostępu.

Awaria baterii samochodowej może potencjalnie znacznie ułatwić kradzież pojazdu, z uwagi na fakt, iż nie działają moduły zabezpieczeń, takie jak: centralny zamek, alarm, immobilizer, itd.

Niska sprawność akumulatora może wywoływać także różne anomalie w działaniu pojazdu. Do najczęstszych zaliczyć możemy komunikaty na ekranie komputera pokładowego informujące o nieprawidłowej pracy poduszek powietrznych, układu ABS lub ESP, jak również ostrzeżenia dotyczące nieprawidłowego działania innych systemów znajdujących się na wyposażeniu samochodu. Częstym zjawiskiem jest również pojawienie się na desce rozdzielczej czerwonej kontrolki akumulatora, świadczącej o ogólnej usterce układu elektrycznego, jak np.: awaria alternatora, uszkodzenie regulatora napięcia, zerwanie paska napędu alternatora i akcesoriów.

Główną przyczyną awarii akumulatorów samochodowych jest ich głębokie rozładowanie. Powoduje ono całkowite i bezpowrotne zniszczenie baterii.

Najczęstsze sytuacje powodujące głębokie rozładowanie akumulatora to:

  • niekorzystanie z samochodu przez długi czas,
  • występowanie bardzo silnego mrozu,
  • występowanie wysokich temperatur dodatnich,
  • awaria alternatora lub regulatora napięcia,
  • pozostawienie pojazdu z włączonymi światłami,
  • źle zainstalowane dodatkowe, niefabryczne odbiorniki prądu,
  • zbyt duży pobór prądu po wyłączeniu silnika.

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że awarie akumulatora mogą wywołać zanieczyszczenia. Zalegająca warstwa brudu na obudowie akumulatora powoduje jego szybsze rozładowywanie się, na skutek działania tzw. prądów błądzących. To w dłuższym czasie może spowodować głębokie rozładowanie akumulatora. Zabrudzone albo zaśniedziałe wyprowadzenia akumulatora utrudniają właściwy przepływ prądu, co może z jednej strony istotnie utrudniać zasilanie pojazdu w energię elektryczną, a z drugiej ładowanie akumulatora. Podobne problemy wywołuje zbyt słabe dokręcenie klem akumulatora.

Awaria akumulatora może być również spowodowania jego niewłaściwym montażem. Akumulator musi być stabilnie zamocowany w skrzynce lub przestrzeni akumulatorowej, tak by uniemożliwić jego przesuwanie się w trakcie jazdy. Uszkodzenie akumulatora może spowodować także błędne podłączenie klem do wyprowadzeń biegunów akumulatora.

Jedną z ostatnich przyczyn awarii akumulatorów jest zły dobór modelu akumulatora do samochodu. Akumulator o zbyt małej pojemności może ulegać przeładowaniu, a bateria o zbyt dużej pojemności może być niedoładowywana. Taki stan rzeczy będzie bezpośrednio wpływał na obniżenie sprawności elektrycznej akumulatora, a w efekcie końcowym może spowodować jego uszkodzenie. Również zastosowanie "zwykłego" akumulatora do pojazdu wyposażonego w system start-stop spowoduje jego szybkie i nieodwracalne uszkodzenie.

Chcesz, aby Twój akumulator służył Ci niezawodnie przez wiele lat?

  • dobierz odpowiedni akumulator do swojego samochodu (https://pogotowieakumulatorowe24.com/blog/dob%C3%B3r-akumulatora-do-samochodu),
  • zamocuj i podłącz akumulator we właściwy sposób,
  • chroń akumulator przed głębokim rozładowaniem,
  • w przypadku długiego okresu nieużytkowania pojazdu doładowuj akumulator w razie potrzeby za pomocą ładowarki mikroprocesorowej,
  • chroń baterię przed działaniem bardzo niskich i wysokich temperatur,
  • dbaj o właściwy stan techniczny pojazdu.

Samochód nie odpala?

Nie trać czasu! Zadzwoń!

Zadzwoń Zadzwoń
Pogotowie akumulatorowe Wrocław